Je třeba si uvědomit, že lezení je člověku přirozeným pohybem. Pokud se navrátíme ke své podstatě, pohyb ve stěně se stane efektivnějším, zdravějším, zároveň funguje jako prevence bolesti a zranění.
Fyziologicky prováděné lezení má pozitivní efekt na celý pohybový aparát. Kdo se na něj zaměří a poctivě se věnuje i speciálnímu domácímu cvičení, pochvaluje si, že ho přestala bolet záda, která zesílí správným způsobem, i lepší držení těla. Evidentní je i přesah do ostatních sportů. Když začneš lézt ekonomicky hned v úvodu coby začátečník, ušetříš si zabřednutí do chybných stereotypů – a ty se, jak známo, přeučují obtížněji, než je osvojování si nové techniky.
Základem je opora v nohách. Od začátku je výhodnější se soustředit na to, jak stojíš na nohách, než na to, jak se držíš rukama. Už jen ono přesměrování pozornosti z horních končetin na dolní udělá mnoho. Další důležitý bod je, že na stup se nepokládá celé chodidlo. Optimální je klást lezečku na palec, přičemž nohy směřují mírně do véčka. Pokud zabereš do prstů, měli bys docílit toho, že se pata nadzvedne. Chybou je, pokud padá dolů.